Dla wolontariuszy

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, świadomie oraz bez wynagrodzenia niesie pomoc innym, angażując się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.

Wolontariuszem może zostać każdy, jeśli tylko ma chęć do zaangażowania się w różnego typu inicjatywy. Nie liczy się wykształcenie, pochodzenie czy poglądy religijne.
Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych, by mogły podjąć wolontariat. 

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj wolontariatu będzie odpowiedni dla każdej osoby. Niektóre działania wymagają posiadania odpowiednich predyspozycji i kwalifikacji. 

Decyzję o wyborze danego rodzaju wolontariatu warto przemyśleć - pomogą Ci w tym poniższe pytania:

  • Czy łatwo nawiązujesz kontakty z ludźmi? Wolisz pracować z dziećmi, osobami starszymi czy może z rówieśnikami? Masz łatwość w nawiązywaniu nowych znajomości? A może wolisz pracować indywidualnie w biurze? 
  • Co chciałbyś robić jako wolontariusz? Czy chcesz opiekować się dziećmi, pomagać w organizowaniu różnych wydarzeń kulturalnych, zajmować się zwierzętami? A może wolisz projektować strony internetowe bądź ulotki, wykonywać prace biurowe albo tłumaczenia z/na język obcy?
  • Jak dużo czasu możesz poświęcić na wolontariat? Interesuje Cię wolontariat długoterminowy (mogący trwać nawet do kilku miesięcy) czy raczej wolontariat krótkoterminowy (tzw. wolontariat akcyjny)? Pamiętaj, że częstotliwość pełnienia wolontariatu musi być dostosowana do Twoich możliwości! 
  • Jakie masz umiejętności? Posiadasz jakieś talenty, predyspozycje i zainteresowania, które mógłbyś wykorzystać i rozwijać pełniąc wolontariat? Czy dobrze znasz się na komputerach, znasz dobrze jakiś program? Znasz jakieś języki obce? Potrafisz rysować, gotować, tańczyć? Każdą umiejętność można połączyć z wolontariatem!
  • Czego chcesz się nauczyć? Pamiętaj, że wolontariat to nie tylko pomoc, to także nauka dla Ciebie! Chcesz pozyskać wiedzę z jakiejś konkretnej dziedziny? Wolontariat to bardzo dobra okazja do zdobycia doświadczenia w różnych aspektach życia!
 

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki rodzaj wolontariatu wybrać - zgłoś się do najbliższego Centrum Wolontariatu! Uzyskasz tam szczegółowe informacje nt. wolontariatu, a jego pracownicy pomogą dobrać odpowiednią ofertę dla Ciebie! 

 

zostań
wolontariuszem
Znajdź
wolontariusza
Newsletter
Wydarzenia
lipiec 2021
pn wt sr cz pt so nd
- - - 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 -
- - - - - - -
Zobacz szczegóły »
Korpus Solidarności
Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu
ngo